Nesprávně nastavená prodejní cena nemovitosti může vést k finančním ztrátám nebo prodloužit dobu prodeje. Jak tedy nastavit cenu bytu, domu, pozemku nebo rekreačního objektu tak, abyste nemovitosti prodali za co nejvyšší možnou cenu a zároveň v co nejkratším čase?
21. 03. 2025 | Hana Knopfová
Nejdříve se pojďme podívat na statistiky spojené s cenami prodávaných nemovitostí na konci roku 2024. Podle nejnovějších údajů ČBA Hypomonitoru ceny nemovitostí v roce 2024 v porovnání s rokem 2023 v průměru vzrostly o 3,4 %. Na konci roku 2024 činila celorepubliková průměrná cena metru čtverečního nového bytu 124,1 tisíc korun a staršího bytu 64,2 tisíc korun. Průměrná cena prodávaných domů dosáhla na 5,38 milionů korun.
Na cenu nemovitostí má vliv celá řada faktorů, které je třeba vzít v potaz při stanovování prodejní ceny.
Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují cenu nemovitostí, je lokalita. Nemovitosti v atraktivních lokalitách s dobrou infrastrukturou a dostupností služeb mohou mít i násobně vyšší hodnotu než nemovitosti v méně atraktivních lokalitách. Dlouhodobě nejvyšší ceny nemovitostí jsou spojené s Prahou a Jihomoravským krajem. Naopak nejnižší jsou ceny nemovitostí v Ústeckém a Karlovarském kraji. Ke konci roku 2024 například průměrná cena metru čtverečního nového bytu v Praze činila 151,2 tisíc korun a v Ústeckém kraji 66,7 tisíc korun.
Novější a dobře udržované nemovitosti mají vyšší hodnotu než starší objekty v horším stavu. Hodnotu nemovitostí ovlivňuje stav konstrukčních prvků, inženýrské sítě, vnitřní vybavení i energetická náročnost. Dva identické byty ve stejné lokalitě tak mohou mít odlišnou cenu v závislosti na stáří a technickém stavu.
Obecně zpravidla platí, že čím je prodávaný byt nebo dům větší, tím je jeho prodejní cena vyšší. Cenu však může ovlivnit také počet místností a jejich uspořádání nebo orientace na světové strany.
Atraktivitu nemovitosti, a tím i její cenu zvyšuje také blízkost obchodů, škol, zdravotnických zařízení nebo dopravní dostupnost.
Na cenu nemovitosti může mít vliv i právní stav nemovitosti. Snížit hodnotu prodávaného bytu nebo domu může například existence věcných břemen, zástavních práv nebo jiných omezení. V případě prodeje bytů bývají také dražší byty v osobním vlastnictví než družstevní byty.
Cenu nemovitostí v neposlední řadě ovlivňuje i aktuální nabídka a poptávka na trhu nemovitostí. Platí, že čím větší je poptávka po nemovitostech, tím jejich cena roste. Na cenu může mít dopad i výše úrokových sazeb hypoték.
Jak z výše uvedených řádků vyplývá, při stanovování správné prodejní ceny je třeba vzít v potaz celou řadu faktorů. Optimální nastavení ceny tak může být mnohdy velmi náročné, obzvláště v případě, že se na trhu s nemovitostmi příliš neorientujete. Existuje však několik nástrojů, které vám mohou pomoci cenu určit.
Cena se často stanovuje tak, že svou nemovitost porovnáte s podobnými nemovitostmi. Nabídkové ceny v inzerátech ale nemusí vždy odrážet skutečné prodejní ceny. Lepší představu o realizovaných prodejních cenách ve vaší lokalitě vám poskytnou cenové mapy, díky kterým se dozvíte, za kolik se nemovitost s podobnými parametry (velikost, stav apod.) skutečně prodala. Při stanovování ceny nezapomeňte započítat i investice spojené s prodejem, například v podobě propagace inzerátu nebo právních služeb.
Se stanovením ceny vám může pomoci také to, když určíte minimální cenu, tedy nejnižší cenu, za kterou jste ochotni nemovitost prodat, a optimální cenu. Horní hranice by měla být ambiciózní, ale stále realistická. Díky cenovému rozpětí získáte lepší představu o tom, za kolik byste měli nemovitost nabízet, případně jakou částku jste ochotni zájemcům slevit.
Pro určení ceny můžete využít také některou z odhadních kalkulaček ceny nemovitostí nebo online odhady nemovitostí zdarma. Je však třeba říci, že při využití těchto nástrojů získáte pouze orientační odhad, který se může od skutečnosti lišit i o stovky tisíc korun.
Pokud chcete předejít tomu, že svou nemovitost podhodnotíte a přijdete tak o stovky tisíc nebo dokonce miliony korun, obraťte se na realitního makléře, který má aktuální přehled o trhu a doporučí vám optimální strategii.
Jak už jsme nastínili výše, výhodou oceňování nemovitosti realitním makléřem je přesné stanovení tržní hodnoty. Zkušený makléř zohlední tržní situaci i specifika nemovitosti s využitím databáze srovnatelných nemovitostí a aktuálních transakcí. Spolupráce s realitním makléřem nebo realitní kanceláří je ale spojená také s dalšími výhodami:
· Úspora času: Pokud se rozhodnete prodat nemovitost svépomocí, počítejte s časově náročným procesem. Čas vám zabere nejen stanovení správné ceny a příprava inzerátu, ale také prohlídky nemovitosti. Na jednu nemovitost se podle statistik mohou přijet podívat i desítky zájemců, jedna prohlídka bytu zpravidla trvá zhruba 30 minut a prohlídka domu 1 hodinu. Realitní makléř šetří čas tím, že prohlídky i veškerou komunikaci se zájemci obstará za vás.
· Odborné znalosti a zkušenosti: Výhodou spolupráce s realitními makléři také je, že znají specifika jednotlivých lokalit i aktuální poptávku. Poradí vám se všemi náležitostmi spojenými s prodejem a díky vyjednávacím dovednostem se postarají o to, aby pro vás zajistili nejlepší podmínky.
· Marketing a propagace: Realitní makléři se postarají o profesionální prezentaci vaší nemovitosti tak, aby oslovila co nejvíce zájemců.
· Snížení rizik: Díky realitním expertům můžete při prodeji své nemovitosti předejít problémům. Ošetří totiž všechny smluvní podmínky a také prověří zájemce o koupi.